Minimalismus - Jak věci vytřídit?

by - února 10, 2019

U jednoho svého článku o minimalismu jsem narazila na komentář od paní, která psala, že vždy neví co vytřídit (nebo kde a jak začít). Proto jsem se rozhodla napsat pro vás článek s tipy, jak se rozhodnout čeho se zbavíte a čeho ne. Zároveň je to další článek ze série minimalismu. Doufám, že pro vás bude přínosný.


Unsplash by @igorson

Obecné tipy
Určitě bych dala šanci kvalitě před kvantitou. Upřednostněte kvalitnější kousky.
Nechte si to, co používáte hodně často, ale třeba i méně a zbavte se toho, co nepoužíváte vůbec. Ať už tu věc máte uklizenou nebo vystavenou, je škoda aby se na ní jen prášilo.
Co se týká vystavených věcí z těch si nechte ty, které vám zkrášlují a zpříjemňují prostředí, jako například aroma difuzér nebo květiny.

Knihy a časopisy
Já jsem se zbavila všech knih a časopisů o kterých vím, že mi stačilo je přečíst jen jednou. Z knih jsem si nechala například Domácnost bez odpadu, Chci žít bez stresu, Everyday mindfulness, The Perks of being a Wallflower nebo Továrnu na sny a samozřejmě všechny knihy s tématem Harry Potter. Prostě knihy, ke kterým se budu vracet. Ačkoliv rozhodování bude težké, je taky třeba vzít v potaz knihy, na které jste třeba půl roku (nebo rok) ani nesáhli. Právě tyhle můžete s klidem dát pryč. A časopisů jsem se zbavila všech kromě pár, které používám buď na focení nebo je plánuji použít jako zdroj informací k budoucím článkům.
Jinak co se týká knih, asi nikdy nebudu ten správný minimalista, pokud mi rozumíte. Knihy k životu potřebuji :D

Oblečení
To už je trochu těžší. Nejlepší bude začít s oblečením, které je oprané, děravé, se žmolky nebo třeba ušpiněné (mastný flek, který nejde vyprat). Dál se zbavit toho, co vám nesedí (protože i když říkáme, že do toho zhubneme nebo přibereme, tak se to nestane), a taky toho, co vám nesluší / nelichotí postavě. A v neposlední řadě dát pryč oblečení, které skoro vůbec nebo dokonce vůbec nenosíte. 
Já teď od začátku roku zkouším jednu taktiku. Trička, která si za první tři měsíce vezmu na sebe, dám na jednu hromádku. Ta druhá co zbude, tedy trička, která jsem na sebe nevzala za 3 měsíce, bude muset pryč. Uvidíme, jak se to osvědčí.

Kosmetika
Opravdu potřebujete několik řasenek, linek, rtěnek,...? Myslím, že ne. V první řadě se zbavte prošlé kosmetiky, tu už vážně nepotřebujete a poté se zbavte toho, co jste třeba nikdy nepoužívali. Já si nechala kosmetické produkty netestované na zvířatech a přírodní, takže převážně všechnu kosmetiku co jsem měla od značek jako je Manufaktura nebo Lush.  Vzhledem k tomu, že se skoro vůbec nemaluji, stačí mi jeden pudr, jedna řesenka, jeden rozjasňovač a nějaký ten balzám na rty. Těch jsem měla vždycky moc, proto je teď dopoužívám a pak si vždy koupím jeden nový po vypotřebování všech. 

Šperky
Zbavila jsem se bižuterie a nekvalitních kousků a nechala si jen ty kvalitní. Zbyly mi značkové kvalitní hodinky, 5 párů náušnic, 4 náhrdelníky, 1 prstýnek a 3 náramky. Pořád je toho dost, ale ta část které jsem se zbavila, byla mnohem větší. Zkrátka se zbavte nekvalitních a dlouho nenošených šperků. Já například dlouho uchovávala dlouhé náhrdelníky než mi došlo, že je vlastně nikdy nechci nosit, tak jsem se jich zbavila. Jinak samozřejmě se tříděním jsem ještě neskončila, vždy třídím vícekrát do roka. 

Mějte na paměti, že to bude dlouhá cesta a určitě není řešení hned vyházet polovinu svých věcí, z nichž by vám některé mohly později chybět. Já vše třídím postupně, pomalu, po částech. Zároveň by bylo ideální se rovnou naučit kupovat míň věcí (ale zato kvalitních), to pak toho nezbude moc na to třídění. 


Níže si můžete stáhnout shrnutí obecných tipů jak věci vytřídit. Rozdělila jsem to do pěti bodů. Stačí kliknout na tlačítko stáhnout.
 A proč bych se měl/a věcí zbavovat?
Získáte tak větší přehled, uděláte si ve věcech pořádek, budete se cítit méně zatížení a nebude vás zbytečně nic rozptylovat.

You May Also Like

10 komentářů

 1. Já mám největší problém se tříděním knih, vím, že jich mám možná až zbytečně moc, ale zatím jsem nenašla úplně způsob, kam s nimi..

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Knih se také nerada vzdávám, ale když už se rozhodnu dát nějakou pryč a je ve skvělém stavu, snažím se ji za nějakou rozumnou cenu prodat. Pokud o knihy nikdo nemá zájem, jednou za čas daruji věci na charitu, jako třeba vytříděné oblečení, tak pak přidám i ty knihy :)

   Smazat
 2. Já na to jdu systematicky :D obecně se mi dost osvědčila ta konmari metoda http://pihovata.cz/konmari-metoda/ a u oblečení jedu systém capsule wardrobe http://pihovata.cz/minimalisticky-satnik/ A ono to funguje :)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Děkuji za odkazy, první článek už jsem četla a zanechala komentář. Na ten druhý se taky ráda podívám :) S tím šatníkem bych totiž něco potřebovala udělat. Mám spoustu kousků, které se mi k ničemu nehodí nebo říkám, že je budu nosit a nakonec nic.

   Smazat
 3. Minimalizmus je ako životný štýl veľmi zaujímavý fenomén ... páči sa mi, aj nepáči, možno práve kvôli tomu, že vyžaduje dosť úsilia kým sa doňho prvýkrát človek dostane. Ale s týmito tipmi by to možno aj šlo :-)

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To máš pravdu, taky záleží na člověku, jaké si určí hranice. Četla jsem článek, že si někdo nechává opravdu jen ty nezbytné věci jako nějaký nábytek, potřebnou elektroniku a hygienu, to je ale podle mě zase přehnané. Jinak to chce hlavně čas a taky to úsilí, jak píšeš :)

   Smazat
 4. S knihami problém nemám, protože chodím do knihovny! :D A některé své mam, které mi jsou fakt blízké. Jinak s oblečením problém nemám, ale vždy je co vytřídit. Ale u milého je to boj, ten se nevzdává ani adventního kalendáře.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. To je super! :D Já dříve taky chodila, pak mi po roce vypršela průkazka, která je nutností, od té doby jsem byla líná si ji obnovit a do knihovny zase začít chodit, to se přiznám, ale v co nejbližší době se na to chystám.
   Někdo to tak má no :D
   Díky za komentář :)

   Smazat
 5. jee, já jsem právě taky ve fázi řídění! Musím říc, že nejlíp mi pomohla moje kamarádka. vyfotila jsem ji svoji ložnici, hezky každou stranu..nevěděla jsem už, co s tím. Ale nezaujaté oko, které rozumí estetice, okamžitě vědělo. přeposlala mi vyfotošopovaný, předělaný a UKLIZENÝ obrázek mojí ložnice. Jakmile jsem to uviděla, jen jsem vydechla! To chci! pak se šlo věcí daleko snáze zbavovat.

  U oblečení mi zas dobře funguje princip Marie Kondo - nechte si jen ty nejlepší kousky, nakupte si jen kvalitní věci. i na doma. nic opraného, vytahaného a nekvalitního ve skříni prostě NE!!! :)
  tak úklidu zdar! :)
  www.libenanovakova.cz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Určitě, pomoc od někoho nezaujatého je taky fajn :)
   Jak píšu v článku, nejlepší je zbavit se nekvalitních věcí, ať už to je oblečení nebo třeba šperky.
   Díky za komentář :)

   Smazat