Jak jsem omezila odpad

by - ledna 26, 2019

Upřímně, už těhlech článků asi máte dost, že? Nedivím se. Téma zero waste připlulo jako vlna a ta nás všechny zavalila. Místo toho, aby to někoho motivovalo, tak to lidi spíš odradilo. Vím z vlastní zkušenosti, že každý si na všechno musí přijít sám. Proč ale lidem neotevřít oči dřív, než bude pozdě? Odpad se dá omezit nebo snížit mnoha způsoby, to už jste se mohli dočíst v mém prvním článku o zero waste.  V dnešním článku vám prozradím, jak já osobně omezuji odpad. Stále jsem na začátku cesty a pořád se učím, ale pro začátek to podle mě není vůbec špatné.Nekupuji si pití ani svačiny. Vždy si vše připravím doma, večer před tím, než někam jdu. Pokud mám čas a chuť, připravím vše ten den ráno. Jde prostě o to, že mám vlastní láhev (skleněnou, ale najdete i spoustu jiných variant) s nápojem z domova (vždycky je to voda) a sáček nebo krabičku se svačinou. Pokud vím, že budu mít chuť na kávu, beru si s sebou i bambusový znovupoužitelný kelímek.Pokud je něco nezbytností, snažím se to sehnat ve skle, protože to se nejlépe recykluje nebo se dá využít i jinak. Například takový kokosový olej, který se dá použít snad na všechno, sežene v drogerii DM ve sklenici. Dobrá cena, je ho dost a určitě ho využijete. Hlavně sklenici můžete vymýt a na něco použít. Zapojit kreativitu a něco vymyslet, to je fajn.

Nekupuji časopisy. Stejně je na každé druhé stránce reklama a nic pořádného se tam nedozvím. Dneska je navíc všechno na internetu. Právě proto jsem také přestala odebírat poštovní newslettery. 

Na jakýkoliv nákup si s sebou nosím vlastní látkové tašky nebo síťovku. Nejlepší možnost by byla zároveň  omezit nákupy nebo nakupovat v bezobalových obchodech do vlastních nádobek a látkových sáčků. Na tom teprve pracuji a odhodlávám se k pořízení (nebo spíš vytvoření) sáčků.K Vánocům jsem dostala tuhý (bezobalový) šampon z Lush. Musím říct, že jiný šampon už asi chtít ani nebudu. Jsem s ním moc spokojená, přijde mi, že ubývá mnohem méně než ten tekutý a vlasy mám po něm lesklejší a celkově hezčí. No a hlavně, nezbyde mi po něm žádný zbytečný obal. Mám ho v plechové krabičce, do které si příště pořídím další!
Na odličování používám látkové odličovací tamponky, které se vždy po použití vyperou - podle mě je nejlepší se odlíčit a jít rovnou do sprchy, kde tampónek opláchnete pod teplou vodou.  Také místo různých jiných dámských potřeb jsem zvolila kalíšek, díky kterému nevytvoříte žádný odpad, ušetříte spoustu peněz a je nejpohodlnější ze všech možností. Také jsem přešla z plastového kartáčku na bambusový, používám ho už tak dlouho, že jsem si na něj zvykla a znovu bych už neměnila. 


Ještě nemám svojí domácnost, takže zatím jsem měla možnost omezit malou část odpadu, ale až se osamostatním, ráda bych si zařídila zero waste domácnost a omezila co největší procento odpadu. Dělám to hlavně kvůli sobě, protože chci. Samozřejmě taky proto, že se za pár let nechci utápět v tunách odpadu, dělám to proto, že mi to přijde jako dobrá (správná) věc. Stále se učím, vyhledávám si různé věci ohledně dopadu odpadu na naši planetu, dělám chyby a učím se z nich, prostě se snažím, taky si z toho nedělám velkou hlavu a hlavně nikoho tímhle článkem nenutím bezodpadově žít.

Budu ráda, pokud mi do komentářů napíšete jak odpad omezujete vy (pokud ho omezujete a pokud ne, zajímalo by mě proč?) :)

You May Also Like

4 komentářů

 1. Omezuju, co jde a co je mi v rámci možností příjemný. Igelitky už vůbec nekupuju, mám sáčky na ovoce a zeleninu, snažím se mít vlastní láhev na pití (občas si tu petku koupit musím, ale fakt jenom občas), některou kosmetiku a produkty se snažím mít ZW a hlavně se snažím přemýšlet nad tím, co vůbec kupuju a co z toho potřebuju a bez čeho se klidně obejdu. Rozhodně nejsem 100%, nehrotím to, jdu na to pomalu, ale baví mě to a to je podle mě hlavní :)
  Sarushef blog

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Podle mě je skvělé, zamyslet se před nákupem nad tím, jestli tu danou věc opravdu potřebuji a jestli ji využiji.
   Přesně tak, nejlepší je na to jít pomalu, dělat to tak, jak to člověku vyhovuje a moc si s tím nedělat hlavu.
   Díky za komentář :)

   Smazat