Minimalismus

by - července 21, 2018

Myslím si, že v jednom článku už jsem tohle téma načala (konkrétně to byl článek Méně je někdy více) a ráda bych v tom pokračovala. Napadlo mě z toho udělat sérii, kdy se s vámi podělím o tom, co je pro mě minimalismus, jak ho aplikuji do svého života, kde se v této oblasti vzdělávám a tak dále. V tomto článku se konkrétně dozvíte, jak jsem s minimalismem začala.Nevím už přesně, kdy a kde se ten nápad zrodil, ale pamatuji si proč. Věci kolem mě neustále rozptylují. Mám spoustu věcí na které se jenom práší. Pořád přemýšlím co bych si koupila nového, přitom mám věci, které leží někde na dně šuplíku nebo skříně a ani o nich nevím a vůbec je nepoužívám. Čím víc věcí, o to náročnější je například úklid. Také jsem si uvědomila, že jsem na věcech docela závislá a spojuji si to s pocitem spokojenosti a štěstím. Když jsem smutná něco si koupím a budu šťastná. (Více o tomto najdete v prvním článku z této série).

Rozhodla jsem se, že se nejenom většiny věcí zbavím, ale začnu rovnou i nakupovat jako minimalista a myslet jako minimalista. No, abych řekla pravdu od posledního článku jsem se daleko nedostala, ale to nevadí. dělám malé krůčky potřebné k tomu, abych došla tam, kam chci. Jednou za čas si vyberu určitou část pokoje a věci protřídím. Vždy vyberu minimum věcí, které dám pryč (prodám, daruji, vyhodím), ale i tak to beru jako úspěch. V téhle cestě mi moc pomohl blog LunanimaFox. Najdete tam ke stažení workbook nastavení změny myšlení, najdete další užitečné články, můžete se zapojit do skupiny na facebooku nebo si dokonce zapsat kurz zdarma "Beginners guide to minimalism". Také jsem si ho zapsala a už jsem někde za půlkou. V průběhu kurzu jsem se dozvěděla zajímavé informace, mohla si stáhnout soubory, které mi pomohou v třídění věcí a nastavení mysli.
Co je pro mě minimalismus?

Je to pro mě styl myšlení, způsob života. Je to cesta, jak minimalizovat nepotřebné (hlavně materiální) věci a soustředit se na to podstatné, čímž myslím hlavně ty "věci", které nejsou vidět. Jako například zážitky, zkušenosti, uvědomění, přítomnost okamžiku, pozornost (mindfulness), vědomí něčeho (awareness) a tak dále. 

Chci se zkátka zbavit své závislosti na věcech, naučít se žít s tím, co mám, s málem, místo sbírání věcí sbírat zkušenosti a zážitky. Hlavně to chci propojit se zero waste. Většina věcí, které kupuji mají nějaký obal. Vlastně všechny věci. Některé zbytečné věci! Jelikož do budoucna nechci produkovat žádný odpad nebo alespoň minimum odpadu, tak si myslím, že by bylo super tyhle dva způsoby života spojit. Oni už se tak nějak sami od sebe prolínají.

Co znamená minimalismus pro vás? Je to váš životní styl nebo k němu máte ještě daleko?Do komentářů mi klidně také dejte vědět, co bych mohla zmínit v dalším článku z této série :)You May Also Like

6 komentářů

 1. Já minimalismu fandím a sama se snažím žít v souladu s ním :) Hodně jsem si protřídila věci okolo sebe, nekupuju si už žádné věci, o kterých vím, že je nepotřebuju a dřív nebo pozdějš by skončily na dně nějaké krabice a s míň věcmi se cítím mnohem líp :)

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
 2. Za mně určitě ANO minimalismu, v jednoduchosti je krása :)

  FIT MADDIE

  OdpovědětSmazat
 3. Zrovna v pátek jsem třídila skříň a konečně jsem vyhodila pár věcí, které už byly k ničemu. A hned jsem dvoje šaty přinesla jako pozornost kamarádce, která z nich měla radost.

  OdpovědětSmazat