Méně je někdy více.

by - dubna 14, 2018

Poslední dobou stále přemýšlím o minimalismu. Co to vlastně minimalismus je? Říkám si. No je to asi od slova minimum, což je málo. A došlo mi, že na tom co se říká, že méně je někdy více, je pravda. Moc se mi líbí motto od Weef "Mín věcí, víc zážitků".Často jsem něco hledala a nemohla to mezi množstvím věcí, které jsem vlastnila najít. Každý den nevím, co si vzít na sebe, protože ve skříni mám moc oblečení. Vždycky si říkám, až si pořídím tohle a tamto, bude to super, budu šťastnější. Přesto, když se rozhlédnu kolem sebe, ty věci mě neudělají šťastnou. Většinu z těch věcí ani nepoužívám, nepotřebuji. Proto jsem se začala pomalu a postupně věcí zbavovat. Nejen, že každou chvíli třídím šatník, ale taky probírám šuplíky a úložné prostory a věci třídím. Sice jednou za čas vytřídím pár věcí a jsou to malé krůčky, ale ty jsou potřeba abych došla tam, kam mířím. K minimalismu. Chci si umět vystačit s málem. Bude fajn až budu mít ve skříni jen ty kousky, které lze sladit se vším. Věci ze skříně, které jsem vytřídila a byly zachovalé, jsme s mamkou odvezly na charitu (zbytek dávám do kontejneru na textil). Věci, které najdu doma a nepotřebuji buď prodám, daruji, pokud jsou použitelné a vím, že by udělaly radost nebo je prostě vyhodím, nedá se nic dělat (snažím se žít zero waste, takže nic nevyhodím, pokud to opravdu není nutné). Také třídím kosmetiku. Postupně se jí zbavuji. Snažím se používat vyloženě přírodní kosmetiku, netestovanou na zvířatech a ještě k tomu veganskou. Je málo značek, která tato kritéria splňují. Začínám díky tomu být spokojenější. Mám tu víc uklizeno, nikde žádné zbytečnosti, na které by se jen chytal prach. Touha po vlastnictví byla velká, každou chvíli něco. Proto před nákupem vždy pečlivě zvažuji, jestli se mi ta věc opravdu hodí, jestli ji potřebuji nebo jestli ji využiji. U oblečení vždy přemýšlím, jestli se mi kousek hodí k více věcem v mém šatníku. U kosmetiky zase jestli by se ta věc nedala vyrobit z věcí, které už mám (například zubní pasta). Snažím se soustředit na důležitější věci v životě, než se upínat na materiální věci a myslím si, že tak je to správně.


Také jsem se rozhodla zkusit "30 day minimalism challange". Pinterest je studnice nápadů, proto jsem hledala tam. Vybrala jsem si tuto výzvu, protože mi přišla jednoduchá, jednotlivé úkoly se mi líbily a je časově nenáročná, takže i když máte nabitý program, dá se to stihnout. Nejtěžší ze všech věcí pro mě bylo, když jsem měla trénovat "single tasking". Jsem zvyklá pokaždé dělat víc věcí najednou, na tom musím ještě zapracovat.Co vy a minimalismus? Zkoušíte také rádi různé challenge? Jaké? Dejte mi vědět do komentářů :)

UložitUložit

You May Also Like

8 komentářů

 1. Tiež tú challenge vyskúšam, je to skvelé :)

  OdpovědětSmazat
 2. Já jsem naopak člověk, který má tendenci pořád něco střádat. Jedu na dovolenou - musím si něco dovézt na památku. Ale tak to není jen s cestováním, ale se vším. Jednoduše když se mi něco líbí, tak si to pořídím, což je asi špatně, ale taková jsem.

  Ale výzva se mi zdá skvělá, ukládám a brzo začnu!
  Hemitson.
  Before-the-shadows.blog.cz

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Měla jsem to úplně stejně. Ty památky z cestování chápu, také si vždy přivetu nějakou věc a beru to jako sbírku. Spíš se hlavně zbavuju věcí, které nevyužívám a nepotřebuji, to je fajn.
   Super to jsem ráda :)

   Smazat
 3. Taky často třídím, oblečení, kosmetiku, chci mít ve věcech pořádek. Jinak ale moc minimalista nejsem, konkrétně oblečení mám hodně a líbí se mi, když můžu nosit každý den něco jiného. Na předekorovaný byt si ale nepotrpím a nemusím mít každou veteš, kterou někde můžu sehnat :D

  LENN

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Také mám ráda ve všem pořádek a jednoduchost. To chápu, v tom taky nejsem minimalista, časem bych k tomu ale chtěla dojít a spojit to s udržitelnou módou :) To je fakt :D

   Smazat
 4. Úplně, jako bych četla své myšlenky. Také jsem už vyřadila dost věcí. Člověk má hned lepší pocit.

  OdpovědětSmazat