Hygge

by - září 18, 2017

Jednoho dne jsem se s kamarádkou jen tak rozhlížela po knihkupectví a můj zrak spočinul právě na knize, která nesla nápis HYGGE. Kniha mě v tu chvíli okouzlila nejen svým krásným obalem, ale i zajímavým a neznámým názvem. “Co to HYGGE asi je?”, říkala jsem si. Podnadpis na přebalu knihy mi odpověděl, že je to "prostě šťastný způsob života". Koho by to nezlákalo ke koupi této knihy. Vzala jsem ji do ruky a začala pomalu listovat. Bylo jasné, že bez ní z knihkupectví neodejdu. Kdybych v té době věděla, co znamená HYGGE nejspíš bych si v hlavě říkala, jak moc hyggelig chvíli jsem prožila.Knihu napsal Meik Wiking - Prezident Institutu pro výzkum štěstí v Kodani. O Dánsku se často říká, že je nejšťastnější zemí světa a to právě díky HYGGE. Co všechno v sobě kniha skrývá? Není to obyčejná kniha. Obsahuje spoustu nádherných fotografií, obrázků, grafů a průzkumů, ale najdete v ní i pár receptů a slovník hygge. Kniha neobsahuje žádný návod na štěstí (jak jsem tak trochu naivně doufala). Najdete v ní význam slova hygge, jeho podoby a co všechno je vlastně hygge. "Hygge lze chutnat, slyšet, čichat, vidět, hygge se můžete dotýkat. Ale nejdůležitější je hygge cítit." Já si hygge dokážu představit jako pocit štěstí, okamžik spokojenosti a duševní pohody.

Co všechno je tedy hygge? Určitě krby a svíčky, kvalitní čokoláda, teplý svetr, vlněné ponožky, deky a polštáře, hudba, dřevo a příroda, šálek horkého čaje (kakaa), oblíbená kniha (nebo film/seriál) a spoustu dalších věcí. Taky příjemné posezení s přáteli, večeře s rodinou, kterou jste společně uvařili, grilování, hraní deskových her, táboráky - zkrátka tyhle věci, které podnikáte se svými nejbližšími. Hygge ale můžete zažít i sami, například si v pokoji najdete útulné místo, vezmete svoji oblíbenou knihu, připravíte si horký nápoj a vklidu si to vychutnáte. Nebo si zapálíte oheň v krbu, lehnete si na gauč, užíváte si přítomnost a posloucháte příjemné praskání dřeva.
Kniha je docela čtivá, přestože to není klasická kniha, která by vyprávěla nějaký příběh. Je rozdělena na kapitoly. Byla pro mě velice zajímavá v tom, že jsem si rozšířila obzory, dozvěděla se něco nového a tak trochu poznala dánskou kulturu. Knihu vám můžu vřele doporučit, krásně si při čtění odpočinete. Mně osobně stačilo o hygge jen číst a hned mě to naladilo do pohody a klidu. I když musím přiznat, že jsem čekala něco trochu jiného. Už se mi osvědčilo, že vždycky čekám něco jiného, než to pak ve skutečnosti je, ale ve výsledku to stojí za to.

Děkuji za přečtení článku. Do komentářů mi můžete dát vědět, jestli jste knihu četli a co pro vás znamená hygge :)

You May Also Like

18 komentářů

 1. Už jsem o tom slyšela. Hrozně mi to připomíná ten styl z fotek na we heart it. Haha.


  Prolhaná Mrcha

  OdpovědětSmazat
 2. Určitě je to jedna z dalších knih, která nás vede k pozitivnímu myšlení a "nutí" nám, abychom si více vážili maličkostí. Díky za tip na knihu:).
  Knihokopka

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není zač :) Já děkuji za komentář a přečtení článku :)

   Smazat
 3. Odpovědi
  1. Určitě jí můžu doporučit :) Díky za komentář :)

   Smazat
 4. O Hygge už jsem slyšela, a na knihu jsem se právě včera dívala. Tak uvidíme, třeba ji dnes půjdu koupit.. :D

  FIT MADDIE

  OdpovědětSmazat
 5. tá zneje naozaj úžasne a veľmi rada by som si ju hneď s chuťou prečítala, takže vďak za typ, hneď si ju píšem do wishlistu! :).

  THE WORLD BY KEJMY ♥.

  OdpovědětSmazat
 6. Zrovna na tuhle knížku jsem se včera dívala v knihkupectví, ale nakonec jsem odešla bez ní, teď mě to trošku zamrzelo, zrovna teď bych do pohody naladit potřebovala :)

  Another Dominika

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. V tom je ta kniha skvělá, je zajímavá, něco se z ní dozvíš a ještě naladí do pohody. Pak dej klidně vědět ,jak se ti líbila :)

   Smazat
 7. Tak to vypadá opravdu zajímavě :) Asi se po ní v nejbližší době podívám

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Stejně jako tahle mě zaujala i jedna, kde jsou různé recepty :) Díky za komentář :)

   Smazat
 8. Abych byla upřímná, instutut štěstí mě málem odradil, ale podle tvého článku to vypadá jako docela obstojná kniha :)

  OdpovědětSmazat
 9. Tuhle knihu jsem vyhrála....a pořád na ni čekám :-)

  OdpovědětSmazat