Francie - Paříž

by - června 16, 2017

O jarních prázdninách (1.5.2014) jsme měli já a moje nejlepší kamarádka naplánovanou cestu do Paříže. (Jela s námi ještě její mamka a brácha.) Můj taťka nás odvezl do Prahy, odkud jel náš autobus. Cesta byla únavná a dlouhá, ale určitě to stálo za to.

Do Paříže jsme dorazili v 7 hodin ráno. První dojem? Zklamání. Představovala jsem si, že tu bude spousta lidí na kolech/skůtrech s takovou tou čepičkou na hlavě nebo s bagetou čouhající z igelitky, s nákupníma taškama v ruce, spoustu mimů, pouličních malířů nebo prodejců, francouzská hudba bude znít na každém rohu. Místo toho jsme viděli černochy uklízející nepořádek na ulicích a pár lidí co spěchali do práce. Nejhorší byla asi ta zima a ošklivé počasí. Navíc to byl zájezd s průvodkyní, která věčně pospíchala abychom všechno stihli, takže jsme se nemohli nikde zdržet tak dlouho, jak jsme chtěli.
 
1. Notterdam 
Jedním slovem ohromující. Miluju ty vitráže, takže mi málem vypadly oči z důlků. Navíc ta atmosféra. Co dodat. Bylo tam zrovna nějaké kázání, či co :D Tak jsme se s kamarádkou nachvíli posadily a vychutnaly si to. Žádný vstup jsme neplatili.

2. řeka Seina 
Po Notterdamu jsme se přesunuli k nějakému mostu, kde bylo plno těch zámků, což jsme si hned musely s kamarádkou fotit a obdivovat. Následovala plavba lodí po řece Seině. Nejdřív jsme seděli dole, a dívali se kolem. Přes to špinavé sklo nešlo skoro vidět, a bylo to nanic, tak jsme s kamarádkou usoudily, že půjdeme nahoru. Z lodi byl krásný výhled. Na Notterdam, potom i na Eiffelovu věž. (Přidám foto pro představu té lodi:D)
 


3. Louvre 
Tohle bude stručné, jelikož jsme čekali asi půl hodiny ve frontě na záchod, a pak ještě na lístky, a nakonec to nestálo za nic, takže jsem se rozhodla to radši nekomentovat. Ale v Louvru mě absolutně nic nezaujalo. Asi nedokážu ocenit umění. Navíc venku pršelo a bylo zataženo, takže jsme ani neměly náladu a energii to celé projít.


No, dál nás čekal ještě Vítězný oblouk, ke kterému jsme myslím jeli metrem. To byla moje první cesta metrem! A asi taky poslední. K večeru už nás autobus odvezl do hotelu. Nejvíc mě tam zaujalo, že jsme k pokoji všichni dostali lístek s kódem, aby se dveře daly otevřít.  Další den brzo ráno se zase vyjelo. 

4. Versailles 
Zvenku to vypadalo krásně, stejně tak ty zahrady. Ale ty stovky lidí, to už krásně nevypadalo. Díky kámošky mamce jsme se po zakoupení lístků do Versailles dostali bez čekání. Nepozorovaně jsme vklouzli před ten dav lidí a naštěstí si nikdo ničeho nevšiml. Uvnitř zase nic moc. Všude se cpali lidi, a nijak nás to nezaujalo, takže jsme se vrátili ven. (Přidávám fotku stropu, to bylo asi to nejzajímavější.)5. Eiffelova věž 
A konečně, to nejlepší nakonec! S kamarádkou jsme byly hrozně nadšený. Bylo neuvěřitelný stát tam dole. Prostě to ani nejde popsat. Hodinové čekání jsme si zkrátily focením se a děláním blbostí. Čekali jsme hodinu, ale i tak se fronta zmenšovala celkem rychle. Vstup stál 10 euro (od spodní části až nahoru). Nejlepší byl ten výhled. Jakoby v prvním patře je obchod se suvenýry, a jak jinak než předražený. V dalším patře měli tu nejlepší zmrzlinu. Dva kopečky stály 3.45 euro, ale ta chuť, a tolik nám toho nandala, že nešlo si stěžovat. Dál už se muselo vyjet výtahem (ještě k tomu s průhledným sklem), takže jsem myslela, že umřu. To samý nahoře. Ale bylo to super a ten zážitek stál určitě za to. Hlavně ten den bylo lepší počasí, takže jsme si to víc užili.

Byli jsme na spoustě dalších místech, ale tím už vás nudit nebudu. Na závěr jen takové dvě rady (nebo poznatky?) pro ty, co plánují tam někdy jet. Určitě je lepší termín až v červnu (nebo déle), kdy už je mnohem hezčí počasí. A taky jet tam na vlastní pěst. Sice to vyjde dráž a musíte si všechno zařídit sami, ale jak jsem psala na začátku článku, s průvodkyní to bylo všechno uspěchané.

Doufám, že se vám článek líbil. A co vy? Byli jste v Paříži nebo cestu plánujete? 

You May Also Like

7 komentářů

 1. Zrovna se příští měsíc chystám do Paříže, takže díky za typ a taková ta shrnutí co a jak. Jak píšeš, tak tam jedeme až v červenci a na vlastní pěst, takže snad si to pořádně užijeme a všechno stihneme projít :)

  Inspiration by Linda

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Není zač :) Tiše závidím, já bych klidně jela znovu. Tak ať si to užijete :)

   Smazat
 2. V Paríži som bola pred pár rokmi, je to rozprávkové mesto :)

  OdpovědětSmazat
 3. V Paříži jsem byla před třemi lety a byl to úžasný zážitek. Navštívila jsem stejná místa jako ty a mně se líbilo všude :) pravda ale je, že my tam byli v srpnu a to bylo hezčí počasí :)

  Lady Lenna

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Tak to je super, já tam plánuji jet znovu :) Díky za komentář a přečtení článku :)

   Smazat
 4. Moc hezky píšeš! :-) :-) To se musí nechat a začínám být rád za tu FB stránku: "nakopávači Facebookových stránek" :-) Takže Tě už odebírám, aby mi nic neuteklo :)

  Do Paříže bych se také moc rád podíval, ale přiznávám, že v této době z toho mám strach... :/ :-) Tak snad někdy :-)

  Hodně štěstí do dalších článků a ahoj!

  Aleš z www.pruvodceales.blogspot.cz

  OdpovědětSmazat